I N Z Y N I E R B U D O W Y . P L

Proszę czekać... Trwa ładowanie strony

Anuluj ładowanie

Diody LED - InzynierBudowy.pl

Diody LED

14 grudnia, 2023 admin 0 Comments

Postęp w branży elektronicznej przyniósł ze sobą rewolucję w dziedzinie oświetlenia, prezentując nam doskonałą technologię diod LED. Dzięki ich wysokiej trwałości i efektywności, diody LED zdobywają coraz większą popularność, prognozując zdobycie ponad 90% udziału w obrotach branży oświetleniowej według czołowych ekspertów. Zastosowanie diod LED jest wszechstronne, obejmując systemy oświetleniowe dla obiektów, dekoracje wnętrz, podświetlanie eksponatów, a nawet oświetlenie uliczne i latarni.

W dostępnych na rynku oprawach LED, będących zamiennikami standardowych żarówek i świetlówek, najczęściej spotykane są diody o mocy od 1 do 5 W, oferujące różne kąty świecenia od 10 do 160 stopni. To umożliwia praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne w naszych wnętrzach, co bez wątpienia stanowi duży atut.

Czym są diody LED?

Diody elektroluminescencyjne (LED) to półprzewodnikowe przyrządy optoelektroniczne emitujące promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Aby działać, potrzebują zasilania niskonapięciowego prądem stałym o stabilizowanej wartości, co wymaga obecności osobnego zasilacza, gdyż nasza sieć zasilająca dostarcza prąd przemienny o wysokim napięciu.

Zalety i wady diód LED:

Zalety:

– Małe rozmiary

– Bardzo długa żywotność, około 45 tys. godzin (około 5 lat)

– Minimalna emisja ciepła

– Odporność na uderzenia

– Emisja światła kierunkowego

– Możliwość uzyskania każdego koloru światła

– Natychmiastowe gaszenie i świecenie po przełączeniu światła

– Produkcja bez użycia rtęci i innych metali, co czyni je ekologicznymi

Wady:

– Wysoka cena

– Jakość światła (w porównaniu do innych technologii)

– Wrażliwość na temperaturę

– Duża wrażliwość na zasilanie

Oświetlenie LED to nie tylko efektywność, ale także innowacyjność, co sprawia, że stają się one nieodłącznym elementem współczesnych rozwiązań oświetleniowych.

leave a comment