I N Z Y N I E R B U D O W Y . P L

Proszę czekać... Trwa ładowanie strony

Anuluj ładowanie

Sufit podwieszany w trosce o oszczędności energetyczne - InzynierBudowy.pl

Sufit podwieszany w trosce o oszczędności energetyczne

13 grudnia, 2023 admin 0 Comments

We współczesnym budownictwie, rosnące znaczenie przypisuje się tzw. zielonym rozwiązaniom. Jednakże, nowoczesne, ekologiczne realizacje to nie tylko projekty przyjazne dla środowiska naturalnego. Współczesny, energooszczędny i zrównoważony budynek to rezultat innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości materiałów. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie maksymalnej dbałości o zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a także zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i ergonomiczności użytkowania obiektu.

W kontekście efektywnego wykorzystania energii, oprócz materiałów budowlanych, takich jak izolacja czy specjalne okna, kluczową rolę odgrywają także materiały wykończeniowe, jak na przykład sufity podwieszane – podkreśla Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong. Sufity te, ze względu na swoją popularność i powszechne zastosowanie, stanowią znaczną powierzchnię wnętrz, a ich obecność może znacząco wpływać na jakość środowiska wewnętrznego oraz efektywność energetyczną.

W procesie projektowania budynku energooszczędnego, architekci skupiają się głównie na materiałach budowlanych, począwszy od izolacji, a skończywszy na montażu specjalnych okien. Jednakże, sufity podwieszane odgrywają kluczową rolę w efektywnym wykorzystaniu energii, szczególnie poprzez bardzo wysoki poziom odbicia światła – tłumaczy Anna Baczkowska. Wysoki współczynnik odbicia światła poprawia oświetlenie wnętrza, umożliwiając zastosowanie mniejszej liczby opraw oświetleniowych, co skutkuje obniżeniem kosztów konserwacji i napraw oraz redukcją mocy oświetlenia elektrycznego.

Sufity podwieszane, takie jak ULTIMA i PERLA, oferujące współczynnik odbicia światła na poziomie 90% lub wyższym, gwarantują rzeczywiste oszczędności. Dzięki zwiększeniu efektywności oświetlenia pośredniego i poprawie jasności całego pomieszczenia, można osiągnąć nawet do 90% rekompensaty światła, co stanowi znaczny postęp w porównaniu do tradycyjnych sufitów, pozwalających na jedynie 75% rekompensatę – podkreśla Anna Baczkowska. Dodatkowo, zastosowanie sufitów podwieszanych Armstrong przyczynia się do oszczędności na oświetleniu pośrednim (elektrycznym) na poziomie 20% i prowadzi do ogólnej redukcji kosztów energii elektrycznej w budynku nawet o 11%.

Innowacyjnym i godnym uwagi rozwiązaniem są również płyty sufitowe z wbudowanymi kapsułami z materiałem zmiennofazowym, które wspierają utrzymanie komfortu cieplnego we wnętrzach i optymalizują koszty zużycia energii. Firma Armstrong wprowadziła ostatnio do swojej oferty tego typu innowację w postaci sufitów metalowych nieperforowanych CoolZone. We współpracy z firmą BASF stworzyli produkt, który gromadzi i uwalnia energię, skutecznie obniżając koszty chłodzenia i utrzymując przyjemną temperaturę pomieszczeń. Sufit CoolZone z mikrokapsułkami BASF Micronal to rozwiązanie z myślą o XXI wieku – dodaje Anna Baczkowska.

leave a comment