I N Z Y N I E R B U D O W Y . P L

Proszę czekać... Trwa ładowanie strony

Anuluj ładowanie

Rodzaje betonu - InzynierBudowy.pl

Rodzaje betonu

13 grudnia, 2023 admin 0 Comments

Beton, nazywany często sztucznym kamieniem, posiada korzenie sięgające czasów przed naszą erą. Jego pierwsze zastosowanie miało miejsce w Asyrii i w starożytnym Rzymie około 200 roku p.n.e. Początkowo składał się z mieszanki piasku, drobnych kamieni i zaprawy wapiennej, używanej do łączenia kamieni w murach. Już w tamtych czasach dodawano różne domieszki, takie jak popiół wulkaniczny, nadający betonowi właściwości wodoodporne. Dopiero w XIX wieku, po wynalezieniu cementu portlandzkiego, beton zaczął zdobywać popularność, a John Smeaton w 1756 roku postawił pierwszą konstrukcję z użyciem betonu – latarnię morską Eddystone w zatoce Plymouth, znana jako Smeaton’s Tower.

Współczesne technologie uczyniły beton nowoczesnym, funkcjonalnym i ekologicznym materiałem budowlanym, utrzymując jednocześnie jego wytrzymałość i trwałość. Dzięki nowym technologiom, beton stał się estetycznym i wszechstronnym materiałem, niemalże nie do poznania w porównaniu z tradycyjnymi wyobrażeniami o szarej, chropowatej powierzchni.

Zastosowania betonu w dzisiejszym budownictwie

Beton, dawniej kojarzony jedynie z solidnością konstrukcji, obecnie pełni różnorodne funkcje. Oprócz tradycyjnych zastosowań w budowie fundamentów, ścian czy stropów, beton znalazł swoje miejsce w nowoczesnych projektach architektonicznych. Architekci z powodzeniem wykorzystują go do tworzenia innowacyjnych form i kształtów, nadając budynkom unikalny charakter.

Korzystanie z betonu otworzyło też drogę dla konstrukcji o podniesionych standardach ekologicznych. Beton może być teraz wytwarzany z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju, z mniejszym zużyciem energii i z wykorzystaniem odnawialnych surowców. Dzięki temu stanowi on nie tylko solidną, ale także bardziej przyjazną dla środowiska opcję.

Kierunki rozwoju betonu

W dzisiejszych czasach, beton ewoluuje wraz z postępem technologicznym. Pojawiły się nowe rodzaje betonu, takie jak samoczyszczący czy przeźroczysty, poszerzając jego możliwości zastosowań. Beton staje się także coraz bardziej inteligentny, z technologią wbudowaną w strukturę, pozwalającą na monitorowanie stanu budynku czy nawierzchni drogowej.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na materiały o podwyższonej wytrzymałości, beton nieustannie podlega badaniom nad nowymi technologiami, w tym nad betonem ultra-wysokowytrzymałym. Zastosowanie go w konstrukcjach zapewnia nie tylko doskonałą trwałość, ale również możliwość oszczędności surowców, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Współczesny beton to nie tylko fundamenty budynków, to materiał, który ewoluuje, rozwija się i dostosowuje do współczesnych potrzeb, zyskując nowe, fascynujące zastosowania.

Rodzaje betonu

Ze względu na ciężar objętościowy:

Ciężki: o ciężarze objętościowym większym niż 2600 kg/m³, z zastosowaniem specjalnych kruszyw, stosowany np. jako osłona biologiczna dla osłabienia promieniowania jonizującego.

Zwykły: o ciężarze objętościowym od 2200 do 2600 kg/m³, wykorzystywany do elementów konstrukcyjnych betonowych i żelbetowych.

Lekki: o ciężarze objętościowym od 800 do 2000 kg/m³, stosowany do elementów ściennej i stropowej średniej i drobnej wielkości.

Ze względu na sposób zagęszczania i wbudowania:

– Natryskowy

– Walcowany

– Wirowany

– Próżniowy

Ze względu na właściwości:

Jastrychowy

Polimerowy: zawierający polimery zamiast spoiwa cementowego, stosowany do uzyskania betonu o wysokiej wytrzymałości i niskiej kurczliwości.

Ze zbrojeniem strukturalnym (fibrobeton, włóknobeton): zawierający włókna stalowe, szklane lub syntetyczne, stosowany do posadzek przemysłowych.

Żużlobeton: z dodatkiem rozdrobnionego żużlu do kruszywa.

Asfaltobeton: stosowany do nawierzchni drogowych.

Komórkowy: o wysokiej porowatości.

Autoklawizowany (ACC): poddany obróbce cieplnej w środowisku pary wodnej.

leave a comment