W serwisie Inżynier Budowy oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Jesteś tutaj: Home » Wydarzenia » STRABAG rozpoczął budowę Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia

STRABAG rozpoczął budowę Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia

Rozpoczęły się prace przygotowawcze na Nabrzeżu Bułgarskim w Gdyni. Generalny Wykonawca inwestycji spółka STRABAG przejęła plac budowy 9 września br. Projekt realizowany jako „Zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia” jest dotychczas największym pod względem finansowym przedsięwzięciem budowlanym Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Jego realizacja ma na celu zwiększenie możliwości przeładunkowych portu. Dzięki temu zostaną stworzone dogodne warunki do rozwoju przeładunków drobnicowych i masowych, co przyczyni się do poszerzenia oferty i wzrostu konkurencyjności Portu Gdynia w rejonie Morza Bałtyckiego.

Budowa Nabrzeża Bułgarskiego

Budowa Nabrzeża Bułgarskiego

 

Wartość inwestycji wynosi blisko 95 mln PLN brutto. Umowa na realizację prac budowlanych została podpisana 5 września br., zakończenie inwestycji planowane jest na marzec 2015 r. – Byliśmy w stanie przygotować najkorzystniejszą ofertę, a zatem także zaoferować najniższą cenę przy spełnieniu wszystkich wymogów przetargu – mówi Rainer Steindl, Dyrektor Finansowy Budownictwa Ogólnego STRABAG Sp. z o.o. – Wybraliśmy taką sekwencję prac, która pozwoli nam zrealizować to przedsięwzięcie w ciągu 18 miesięcy. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby oddać Inwestorowi budowę jeszcze przed terminem.

 

Inwestycja zlokalizowana jest w zachodniej części Portu Gdynia, jednego z trzech głównych portów morskich w Polsce, o podstawowym znaczeniu dla gospodarki. Zakres prac obejmuje budowę dwóch nabrzeży – przedłużenia Nabrzeża Bułgarskiego i budowę nowego Nabrzeża Zamykającego. Projekt przewiduje także powstanie dróg i placów manewrowo – składowych z infrastrukturą nadziemną i podziemną. W ramach inwestycji planowana jest również zabudowa ujścia rzeki Chylonki z konstrukcją nabrzeża postojowego i nowymi powierzchniami manewrowymi.

 

Projekt stawia przed STRABAG wysokie wymagania związane z prowadzeniem robót z zakresu morskiego budownictwa hydrotechnicznego. Realizowany będzie przez spółkę w oparciu o wiedzę i szerokie doświadczenia Grupy STRABAG przy realizacji projektów w kraju i za granicą, m. in. budowa nabrzeża w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, Nabrzeża Fińskiego w Szczecinie, odbudowa i budowa umocnień brzegu morskiego w Kołobrzegu czy budowa nabrzeży w Porcie Morskim w Kłajpedzie. Zakres robót hydrotechnicznych na akwenie wodnym w gdyńskim porcie obejmuje m. in. prace palowe, wbijanie stalowej ścianki szczelnej na głębokość do 23 m oraz prace czerpalne związane z pogłębianiem kanału portowego do głębokości 10,50 m. Do wykonania zadania zostanie wykorzystany własny, nowoczesny sprzęt specjalistyczny, m.in. prace czerpalne będą wykonane za pomocą pogłębiarki ssąco-refulującej z głowicą tnącą, pomiar wykonanych prac przeprowadzi sonda wielowiązkowa, a pozyskany z dna akwenu urobek będzie transportowany na pola składowe przez półtorakilometrowy rurociąg refulacyjny.

 

KONTRAKT W LICZBACH

Powierzchnia terenu budowy:                                  350.000 m²

Długość nabrzeży:                                                            320 m²

Powierzchnia betonowe:                                            45.000 m²

Nawierzchnie drogowe:                                                8.900 m²

Pogłębianie kanału portowego:                             200 000 m³

Łączna długość pali                                                           20 km

 

STRABAG SE jest jednym z wiodących europejskich koncernów budowlanych. W 2012 roku przy zatrudnieniu 74 000 pracowników osiągnął obroty w wysokości 14 mld EUR. Poza swoimi rynkami głównymi w Austrii i Niemczech STRABAG jest obecny dzięki licznym filiom we wszystkich krajach Europy Wschodniej, Południowo-Wschodniej, na niektórych rynkach Europy Zachodniej i na Półwyspie Arabskim. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych (Budownictwo Ogólne i Inżynieryjne, Budownictwo Infrastruktury, Specjalistyczne Budownictwo Ziemne i Budowę Tuneli) tworząc łańcuch wartości dodanej w obszarze budownictwa. Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.com

Grupa STRABAG jest obecna w Polsce od 1985 roku. Przy zatrudnieniu ok. 6 700 pracowników, roczne obroty Grupy     w 2012 wyniosły ponad 4,8 mld PLN (ok. 1,2  mld Euro). Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.pl

 

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. to spółka o charakterze użyteczności publicznej, powołana 30 listopada 1999 r. przez przedstawicieli Gminy Gdynia oraz Skarbu Państwa, zarządzająca terenami i infrastrukturą na terenie gdyńskiego portu. Pod jego bezpośrednim władaniem znajdują się tereny, na których prowadzona jest działalność przeładunkowo- składowa przez spółki operacyjne. ZMPG-a S.A. dba nie tylko o wysoką sprawność i efektywność funkcjonowania portu, ale także o zapewnianie odpowiednich standardów bezpieczeństwa obsługi osób i ładunków oraz standardów ochrony środowiska. Więcej informacji jest dostępnych na:  www.port.gdynia.pl

 

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2011 - 2020 by InznierBudowy.pl

Scroll to top