W serwisie Inżynier Budowy oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Jesteś tutaj: Home » Instalacje » Wentylacja » Rekuperacja inVENTer

Rekuperacja inVENTer

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie cierpi na choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza… w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Rekuperacja inVENTer

Rekuperacja inVENTer

Problem szkodliwego powietrza w pomieszczeniach zamkniętych dotyczy nie tylko dymu tytoniowego i tlenku węgla, ale też szeregu zanieczyszczeń biologicznych, np. pochodzących  z klimatyzatorów i nawilżaczy bakterii i pleśni, pestycydów, detergentów, odświeżaczy powietrza, a także materiałów budowlanych, takich jak azbest, ołów i formaldehyd.

Brak czystego powietrza w pomieszczeniu, w którym przeciętny człowiek spędza większość doby, może skutkować wieloma poważnymi dolegliwościami, między innymi: syndromem chorego budynku, legionellozą czy gorączką nawilżaczową. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zadbać o odpowiednią wentylację powietrza i stały dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń. Zwłaszcza, że – zdaniem naukowców – we wnętrzach budynków spędzamy 90% swojego życia.

Rekuperacja inVENTer

inVENTer® to rozwiązanie, dzięki któremu możemy oddychać świeżym i czystym powietrzem bez straty ciepła w sezonie zimowym lub z pasywnym chłodzeniem w sezonie letnim. Mechanizm działania inVENTer® polega na odpowiedniej wentylacji pomieszczeń: do pomieszczenia jest wprowadzane przefiltrowane i ogrzane powietrze, a wyprowadzane jest zużyte.

W przeciwieństwie do centralnych systemów wentylacji, inVENTer® jest systemem zdecentralizowanym, toteż można go zainstalować w dowolnym pomieszczeniu bez konieczności wykonywania kanałów wentylacyjnych, co skutkuje ogromnym zmniejszeniem kosztów wdrożenia, możliwością instalacji urządzenia tylko w wybranym pomieszczeniu, a także łatwością jego instalacji.

inVENTer® pozwala również znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej i uzyskać oszczędność miejsca, bo w przeciwieństwie do systemów centralnych nie wymaga osobnej przestrzeni do instalacji. Dzięki temu rozwiązanie znakomicie sprawdza się w mieszkaniach, biurach, gabinetach lekarskich itd.

Istotną różnicą, o której warto wspomnieć, jest również utrzymanie czystości systemu. Centralna rekuperacja wymaga utrzymywania czystości w kanałach wentylacyjnych, w których z czasem rozmnażają się roztocza, grzyby i pleśń, co sprawia, że wentylacja zamiast dostarczać świeżego, czystego powietrza, truje nas. W przypadku systemu centralnego kanały wentylacyjne należy czyścić średnio raz na pół roku. Zajmują się tym specjalne firmy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czasem zdarza się jednak, że kanały są wykonane z elastycznych, karbowanych rur, np. spiro i w takim wypadku, niestety, nie sposób zadbać o ich czystość.

System inVENTer® również należy czyścić, z tą jednak różnicą, że można zrobić to we własnym zakresie i przy minimalnym wysiłku: należy tylko – używając przygotowanego do tego celu uchwytu – wyciągnąć filtr i akumulator ciepła a następnie włożyć obie rzeczy do zmywarki lub umyć samodzielnie.

Zdrowie, oszczędność, ekologia

Rekuperacja zapewnia stały przepływ świeżego powietrza we wnętrzu i jest szczególnie zalecana dla alergików, astmatyków, osób uczulonych na roztocza i pyłki oraz dzieci, młodzieży, a także osób starszych. Odpowiedni system rekuperacji rozwiązuje problemy zarodników grzybów pleśniowych w mieszkaniu, wirusów i bakterii w powietrzu, nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń związanych z wykorzystywaniem określonych sprzętów (np. kuchenek).

Instalacja inVENTera® umożliwia znaczne oszczędności finansowe i środowiskowe związane z ogrzewaniem budynku. System pozwala odzyskiwać do 91% ciepła z powietrza i – w przeciwieństwie do innych rozwiązań – charakteryzuje się minimalnym zużyciem energii. Na zmniejszenie kosztów środowiskowych związanych z wdrożeniem systemu ma również wpływ jego konstrukcja, tj. brak kanałów wentylacyjnych i montaż w ścianach. Potwierdzeniem wysokiej jakości systemu jest przyznane wyróżnienie „Ochrona klimatu w budownictwie mieszkaniowym”.

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena: 5.0/5 (1 ocena)

Rekuperacja inVENTer, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Komentarze (1)

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2011 - 2020 by InznierBudowy.pl

Scroll to top