W serwisie Inżynier Budowy oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Jesteś tutaj: Home » Ogród » Projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu

Ogród to wizytówka naszego domu, dlatego warto poświęcić mu szczególną uwagę. Przed przystąpieniem do projektowania. Projektując ogród bierzemy pod uwagę wielkość działki, od tego będzie zależało jak szeroki zakres prac będziemy mogli wykonać wokół budynku.

Projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu

Na początek warto się zastanowić co tak naprawdę jest nam niezbędne w ogrodzie czy ważniejszy jest grill,  miejsce na uprawę warzyw czy boisko do siatkówki. To konieczne, ponieważ najpierw wytyczamy miejsce na elementy małej architektury tj. altanka, ścieżki, schody, pergole, oczko wodne oraz wspomniane wcześniej obiekty. Projektowanie ogrodu to również rozplanowanie mediów takich jak woda i elektryczność. Jest to element, który pominięty na etapie projektowania ogrodu, może przysporzyć nam wielu problemów związanych z kolizją i z niszczeniem wcześniej wykonanych robót.   Żeby ustalić te miejsca musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego i gdzie będą nam potrzebne te media. Jeżeli planujemy system nawadniający, to ujęcie wody wyprowadzamy w takim miejscu, z którego można poprowadzić wykopy do każdej części ogrodu. Podobnie jest elektrycznością.

Dekoracja ogrodu

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace w ogrodzie, warto pomyśleć o przywiezieniu ziemi, ponieważ samochody dostawcze mogą wtedy łatwo wjechać na posesję i wysypać ładunek. Oczywiście taki zabieg jest potrzebny tylko na działkach, gdzie nie ma urodzajnej gleby. Kolejnym etapem jest rozmieszczenie systemu nawadniającego i elektryczności. Oprawy do oświetlenie zewnętrznego powinny być wykonane z materiałów trwałych i dobrej jakości, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz różnicę temperatur. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności można zacząć wyposażenie ogrodu np. w ławki, krzesła, stoły, huśtawki oraz inne obiekty małej architektury wspomniane w pierwszej części artykułu. Pomysłów na meble ogrodowe jest mnóstwo, najważniejsze aby były funkcjonalne, trwałe i estetyczne. Na tym etapie można wykonać ścieżki ogrodowe, które mają prowadzić do celu np. do altany czy huśtawki. Gdy mamy już gotowe elementy małej architektury czas na sadzenie roślin. Obsadzanie ogrodu zaczynamy zawsze od drzew. Równocześnie można zakładać trawniki. Kwiatowe rabatki i rośliny ozdobne zostawiamy na koniec. To one wieńczą dzieło i nadają ogrodowi ostateczny wygląd i tutaj możemy eksperymentować.

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena: 5.0/5 (1 ocena)

Projektowanie ogrodu, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2011 - 2020 by InznierBudowy.pl

Scroll to top