W serwisie Inżynier Budowy oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Jesteś tutaj: Home » Instalacje » Wodno-kanalizacyjne » Odprowadzenie ścieków z budynku

Odprowadzenie ścieków z budynku

Budując dom stajemy przed dylematem, w jaki sposób odprowadzić nieczystości płynne z budynku. Najczęściej wybierane jest szambo, sieć kanalizacyjna lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w ciągu kilku lat planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej w naszej okolicy, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tymczasowego szamba, z którego później można zrezygnować i podpiąć się do kanalizacji lub przekształcić w przydomową oczyszczalnie ścieków. Zdarza się też, że konkretne rozwiązanie jest nam narzucane przez gminę wraz z otrzymanymi warunkami zabudowy.

Odprowadzenie ścieków

Odprowadzenie ścieków

Średnio czteroosobowa rodzina odprowadza 1m3 ścieków, co stanowi spory problem. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad odpowiednią technologią. Pokrótce postaram się przeanalizować najpopularniejsze sposoby odprowadzania ścieków z budynku.

Szambo

Jest to podziemny zbiornik wykonany np. z betonu lub tworzywa sztucznego, do którego odprowadzane są ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Takie rozwiązania można stosować tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.  Nie wolno również ich stosować na terenach podlegających szczególnej ochronie środowiska oraz narażonych na powodzie i zalanie wodami opadowymi. Główną zaletą przemawiającą za tym rodzajem odprowadzania ścieków jest niewielki kosz inwestycji oraz niewielkie wymagania terenowe. Wadą natomiast jest uciążliwa i kosztowna eksploatacja. Poza tym szambo uważane jest za nieekologiczne.

Oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnia ścieków

Kanalizacja

System rur, koryt, kolektorów służący do zbierania i odprowadzania podziemnymi przewodami ścieków domowych, gospodarskich lub przemysłowych oraz wód opadowych. Jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób odprowadzania ścieków. Niestety w Polsce tego typu kanalizacje są słabo rozbudowane, przez co mogą sobie na nią pozwolić przeważnie mieszkańcy większych miast. Zaletą kanalizacji jest wysoki komfort, brak konieczności monitorowania poziomu nieczystości w zbiorniku.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jest to szereg urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub na małym osiedlu i pozwala na odprowadzenie ich w stanie oczyszczonym do gruntu. Największą zaletą jest w porównaniu z tradycyjnymi szambami jest tańszy koszt eksploatacji, poza tym takie rozwiązanie jest ekologiczne, a co najważniejsze nie wydzielają przykrych zapachów. Obsługa przydomowej oczyszczali przy standardowym użytkowaniu ogranicza się jedynie do wywożenia osadów raz na rok lub na dwa lata.  Niestety zastosowanie przydomowej oczyszczali ścieków jest możliwe gdy ilość ścieków nie przekracza 5m3 ba dobę, w przypadku większej ilości wymaga się uzyskania pozytywnej opinii inspektora ochrony środowiska lub w przypadku braku możliwości przyłącza sieci kanalizacyjnej.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena: 5.0/5 (1 ocena)

Odprowadzenie ścieków z budynku, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2011 - 2020 by InznierBudowy.pl

Scroll to top