W serwisie Inżynier Budowy oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Jesteś tutaj: Home » Instalacje » Klimatyzacja » Jak działa klimatyzacja ?

Jak działa klimatyzacja ?

Klimatyzacja z roku na rok jest coraz tańsza i bardziej powszechna. Urządzenie to uniezależni nas od kaprysów pogody, tworząc sprzyjający dla nas mikroklimat oraz poprawiając komfort życia. Jego głównym zadaniem jest schładzania podczas upalnych dni, jednak nie wiele osób wie, że niektóre urządzenia są w stanie również ogrzać powietrze oraz usunąć z niego nadmiar wilgoci.

Klimatyzacja

Klimatyzacja

Czym jest klimatyzacja ?

Klimatyzacja służy do nadania otoczeniu odpowiednich wartości, tj. temperatury, wilgoci oraz czystości powietrza .  Odpowiednie wartości tych czynników wpływają na jakość samopoczucia osób przebywających w danym pomieszczeniu. Dlatego warto zadbać, aby temperatura nie była zbyt niska ani też za wysoka, przyjmując się zasadę, że różnica temperatur w pomieszczeniach klimatyzowanych i nieklimatyzowanych powinna wynosić ok. 7 stopni C.

Jak działa klimatyzacja ?

Jak działa klimatyzacja ?

Jak działa klimatyzator ?

Klimatyzator składa się z jednostki zewnętrznej montowanej na budynku, której znajduje się skraplacz oraz wewnętrznej montowanej w pomieszczeniu docelowym, w której znajduje się parownik. Przeznaczenie urządzenia to transport powietrza z zewnątrz do środka budynku. Części te połączone są rurami, przez które tłoczone jest powietrze, podczas którego wyrównywana jest temperatura i wilgotność powietrza, a dodatkowo jest ono filtrowane. Odprowadzenie nadmiaru ciepła stanowi zadanie jednostki zewnętrznej, natomiast ochłodzenie, jonizowanie, filtrowanie i rozprowadzenie leży po stronie klimatyzatora zamontowane w pomieszczeniu. Klimatyzator korzysta z właściwości termodynamicznych substancji cieczy i gazów. Przebiega to w następujący sposób : czynnik chłodzący w postaci cieczy dostaje się do parownika, gdzie następuje jego gwałtowne parowanie, które schładza parownik. Schłodzone powietrze obniża temperaturę, którego obieg wymuszony jest przez wentylator. Natomiast czynnik chłodzący w postaci gazu jest zasysany i odprowadzany do sprężarki, następnie do skraplacza, gdzie gaz zostaje skroplony. Skroplony czynnik chłodzący jest przekazany do jednostki wewnętrznej, gdzie jest rozprężany.

Obniżenie temperatury w parowniku powoduje skroplenie pary wodnej znajdującej się w powietrzu, która spływa do tacy umieszczonej pod parownikiem, a następnie odprowadzana jest na zewnątrz, np. do rynny czy do kanalizacji. Jest to bardzo ważna informacje, gdyż klimatyzator może wyprodukować nawet kilkanaście litrów wody dziennie, w przypadku jakiejś awarii mieszkanie może zostać zalane.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena: 5.0/5 (1 ocena)

Jak działa klimatyzacja ?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2011 - 2020 by InznierBudowy.pl

Scroll to top