W serwisie Inżynier Budowy oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Jesteś tutaj: Home » Budowa i remont » Budownictwo ekologiczne » Dom pasywny

Dom pasywny

Oczywiście temat budownictwa ekologicznego jest bardzo obszerny, jednak ten artykuł chciałbym poświęcić domom pasywnym. Temat coraz częściej poruszany, przez co nie można przejść obok niego obojętnie. Jednym ze sposobów na ochronę naszego środowiska jest oszczędność energii, co przekłada się na mniejsze zużycie surowców opałowych a tym samym mniej szkodliwych gazów wyemitowanych do atmosfery. Oprócz oszczędności kolejnym ważnym dla użytkownika jest kosz eksploatacji. Dlatego warto zastanowić się nad budownictwem pasywnym.

Dom pasywny

Dom pasywny

 

Co to jest dom pasywny ?

Zacznę od definicji, to co w ogóle jest dom pasywny ? Krótko mówiąc jest to dom o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, gdzie zapotrzebowanie na energie cieplną jest około dziesięciokrotnie mniejsze niż w domach tradycyjnych. Pewnie część z Was pomyśli, że to jakieś bajki albo wymyśli szereg kontrargumentów. Dlatego potrzeba czasu, aby przekonać do nich społeczeństwo. Natomiast Ci, którzy już teraz zdecydują się na taki rodzaj domu, będą płacić niższe rachunki, gdyż tradycyjne ogrzewanie zastąpione jest jedynie dogrzewaniem wentylacji, a roczne zapotrzebowanie na energii wynosi mniej niż 15 kWh , co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków tradycyjnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m²/rok).
Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła, które zyskujemy m.in. dzięki energii cieplnej z promieniowania słonecznego oraz ciepłu oddawanemu przez urządzenia i przebywających w budynku ludzi. Jedynie w okresach szczególnie niskich temperatur stosuje się dogrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Kolejne pytanie, które może się nasunąć jest kosz takiej inwestycji. W Polsce jest to ok 30% więcej niż za tradycyjny dom, oczywiście jest to wartość uśredniona. Poniesione dodatkowe koszty zwrócą się w trakcie eksploatacji. Niewątpliwie dużym minusem jest „tandetny” wygląd.

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2011 - 2020 by InznierBudowy.pl

Scroll to top